Okulary wirtualnej rzeczywistości

Okulary wirtualnej rzeczywistości

Miłośnicy gier elektronicznych w końcu doczekali się sprzętu, który pozwoli im przenieść się do do rzeczywistości wirtualnej i poczuć, że są w samym centrum jej wydarzeń. Taką możliwość dają im okulary vr.

Okulary wirtualnej rzeczywistości jeszcze do niedawna mogły kojarzyć się z wynalazkiem rodem z filmów science-fiction. Dziś sztuczna rzeczywistość wiedzie prym w świecie rozrywki. Każdy z nas, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, może przenieść się w sam środek akcji swojej lubionej gry. Choć okulary vr tworzą jedynie iluzję przebywania w świecie wirtualnym, to nasz mózg rzeczywiście „wierzy”, że to co widzimy na ekranie, jest prawdziwe. Dzięki temu, czujemy się rzeczywistymi uczestnikami odgrywanych wydarzeń.

Jak działają okulary wirtualnej rzeczywistości? By móc z nich korzystać potrzebne jest urządzenie, które będzie generowało obraz, może być nim komputer, konsola, lub po prostu smartfon. Kolejnym elementem jest podzielony na dwie części ekran. Dzięki soczewkom optycznym obraz z ekranu trafia do naszych oczu. Każde oko otrzymuje osobny, niezależny widok. Następnie z obu obrazów, odpowiednio przesuniętych względem siebie, nasz mózg uzyskuje wrażenie głębi trójwymiarowości. Okulary wirtualnej rzeczywistości wykrywając ruch naszej głowy umożliwiają nam rozglądanie się w sztucznej rzeczywistości w pełnym zakresie 360 stopni.

Jakie okulary vr wybrać? Zarówno w internetowych, jak i stacjonarnych sklepach ze sprzętem rtv wybór ich jest bardzo duży. Dla większości z nas z pewnością nie bez znaczenia będzie cena. Najtańsze to wykonane z kartonu okulary, które kupisz już za kilkanaście złotych. Najdroższe to wydatek nawet kilku tysięcy. Przed zakupem warto zasięgnąć informacji w sklepie, bądź przeczytać opinię o produkcie na jednej ze stron internetowych. Jednym z dostępnych na rynku modeli są np. okulary vr samsung.

okulary samsung vr

Choć kojarzona jest głównie ze światem rozrywki, wirtualna rzeczywistość może mieć także inne zastosowania, m.in. daje możliwość przeniesienia się w wybrany zakątek świata. Firmy z branży turystycznej już pracują nad wykorzystaniem jej do promocji swoich produktów. Być może znajdzie także swoje miejsce w świecie medycyny. W planach jest wykorzystanie jej przez lekarzy do wykonywania wirtualnych, innowacyjnych zabiegów.